Skutecznie łączą i izolują, zapewniają ograniczenie strat energii, szczelne i odporne na działanie warunków atmosferycznych połączenia oraz komfortowe użytkowanie budynku. Bez klejów, uszczelniaczy i pian montażowych, bo to o nich właśnie mowa, trudno wyobrazić sobie współczesne budownictwo. Jakie jest praktyczne zastosowanie tych rozwiązań w naszych domach?
Nowoczesne budownictwo wymaga wykorzystania materiałów i technologii, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii, a przy tym są trwałe, łatwe i szybkie w aplikacji oraz przyjazne dla środowiska. W te oczekiwania dobrze wpisują się używane w domach i biurach uszczelniacze, kleje oraz piany, stanowiące również bardzo ważny element przy montażu okien, drzwi oraz systemów ocieplenia budynku.
Silikony, kleje i piany montażowe
Montaż sztukaterii, naprawa uszkodzonej doniczki, klejenie wykładziny czy też wieszanie telewizora na ścianie – przy wykonywaniu każdego z tych zadań sprawdzą się kleje montażowe. To produkty przeznaczone zarówno dla profesjonalistów, jak i majsterkowiczów, z których można korzystać przy różnego rodzaju pracach remontowo-budowlanych w domu. Są łatwe oraz szybkie w użyciu i dostępne w poręcznym opakowaniu. Często zastępują tradycyjne gwoździe lub kotwy.
Do uszczelnienia przestrzeni wokół blatu roboczego w kuchni, umywalki i kabiny prysznicowej w łazience niezastąpiony jest natomiast silikon sanitarny. Charakteryzuje się on podwyższoną odpornością na działanie wilgoci, grzybów i pleśni. Pozwala na trwałe zabezpieczenie i estetyczne wykończenie połączeń w pomieszczeniach o dużej wilgotności – kuchniach, łazienkach oraz pralniach.
Przy montażu i izolacji okien oraz drzwi, progów, parapetu, ścianek działowych, wypełnianiu przepustów rurowych i przejść instalacyjnych w ścianach dobrym rozwiązaniem jest zaś wykorzystanie pian montażowych. Zapewniają one doskonałą przyczepność do różnego rodzaju materiałów, szczelnie wypełniają i skutecznie izolują. Mogą być używane wielokrotnie i wygodnie nakładane dzięki specjalnym aplikatorom.
Kleje do montażu ocieplenia
System izolacji termicznej ETICS to obecnie najbardziej popularna metoda ocieplenia ścian zewnętrznych budynków. Dla trwałego i stabilnego montażu do podłoża płyt izolacyjnych w systemie ETICS (zazwyczaj płyt styropianu, a rzadziej wełny mineralnej) kluczowe jest zastosowanie odpowiedniego kleju w postaci zaprawy klejowej. Tego typu wyroby wchodzą zwykle w skład kompletnych systemów ociepleń. Zaprawy klejowe są elastyczne i mrozoodporne, pozwalają na przyklejenie izolacji oraz stworzenie na niej warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz, zarówno w nowych, jak i poddawanych termomodernizacji budynkach.
Uszczelnienie okien i drzwi
Elastyczne uszczelniacze odgrywają także ważną rolę w zapewnieniu szczelności przegród budynków, zapobiegając przedostawaniu się wilgoci i infiltracji powietrza. Są stosowane wokół okien, drzwi oraz innych połączeń konstrukcyjnych, gdzie wymagane jest zabezpieczenie przed przeciekami. Uszczelniacze, takie jak np. butyle, tworzą skuteczną barierę dla wilgoci i gazów w szybach zespolonych, co jest niezbędne do utrzymania efektywności energetycznej stolarki okiennej.
W przypadku okien znacznie zmniejszenie strat ciepła możliwe jest również dzięki zastosowaniu pomiędzy szybami ciepłych ramek dystansowych wykonanych z izolacyjnego kompozytu tworzywa sztucznego.
Recykling i rozwiązania przyjazne dla środowiska
Nowoczesne kleje, piany i uszczelniacze dobrze wpisują się w oczekiwania współczesnego budownictwa, nastawionego na energooszczędność i wykorzystanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego. Jako alternatywa dla tradycyjnych klejów na bazie rozpuszczalników dostępne są więc kleje na bazie wody, które zapewniają skuteczne i trwałe połączenia, jednocześnie emitując mniej lotnych związków organicznych (LZO).
Nowoczesne technologie recyklingu pozwalają natomiast na ponowne wykorzystanie pojemników po pianach montażowych, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów budowlanych. Dzięki temu, możliwe jest przetworzenie metalu z materiału opakowaniowego, wykorzystanie pozostałości prepolimeru poliuretanowego oraz gazu napędowego. Możemy także wybrać piany montażowe, których receptura jest częściowo oparta na surowcach pochodzących w 100% z źródeł odnawialnych.
Kleje, piany i uszczelniacze odgrywają ważną rolę w nowoczesnym budownictwie. Ich zastosowanie przynosi liczne korzyści, w tym skuteczną izolację termiczną i akustyczną, ograniczenie strat ciepła oraz możliwość naprawy różnorodnych elementów, bez konieczności ich wyrzucania.
***
Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFiK) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów farb, klejów, pian i silikonów, a także dostawców surowców w tym obszarze. PZPFiK reprezentuje branżę w kraju i za granicą, aktywnie wspiera jej rozwój i współpracuje z organami oraz instytucjami państwowymi i europejskimi w zakresie rozwiązań legislacyjnych. Związek inicjuje i wspiera programy oraz działania promujące odpowiedzialny biznes, w tym budowanie postaw proekologicznych, zarówno wśród samych producentów, dystrybutorów, pracowników branży jak i odbiorców końcowych.
PZPFiK należy do CEPE (Europejska Rada Przemysłu Farb, Farb Drukarskich i Barwników) oraz FEICA (Stowarzyszenie Europejskiego Przemysłu Klejów i Uszczelniaczy).
Strona internetowa PZPFiK: pzpfik.pl
Link do strony artykułu: https://czta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/kleje-uszczelniacze-i-piany-w-nowoczesnym-budownictwie